Okucia okienne


Okno jest
czymś więcej niż tylko otworem w ścianie. W rzeczywistości to starannie skoordynowany system, któreg o wydajność zależy od jakości poszczególnych komponentów. W związku z tym okucie określane jest często jako siła napędowa okien: tylko dzięki tym elementom okna mogą być w ruchu.

Słowo okucie obejmuje niemal wszystkie części mechaniczne, które kontrolują funkcje otwarcia i zamknięcia w oknie. Wśród nich możemy rozróżnić części instalowane na skrzydle oraz montowane w ramie okna. Do tych pierwszych zalicza się na przykład zasuwnica, która sterowana jest ruchami klamki, bądź też rozwórka, której działanie umożliwia zmianę pozycji z rozwiernej na uchylną. Do części mocowanych do ramy zalicza się między innymi zamykacz - do regulacji okna, a także narożnik, który jako środek rozwarcia okna, utrzymuje ciężar skrzydła. 


 

 


powrót

Rodzaje okuć

Roto NT


 

System okuć rozwierno-uchylnych do okien z drewna i z PCV, w którym wszystkie elementy okucia zintegrowane są w zamknięciu centralnym. System zawiera już w wersji podstawowej wysoki poziom zabezpieczeń antywyważeniowych. Zapewnia komfortową obsługę i umożliwia bezproblemową integrację z elektronicznymi i mechanicznymi elementami wyposażenia dodatkowego, np. urządzeniem alarmowym, termostatem i wietrzeniem. Elegancki „srebrny wygląd“ nadaje Roto NT unikalny wygląd. Do tego dochodzą przekonujące przewagi montażowe. Okucia Roto NT znajdują zastosowanie w najróżniejszych rozmiarach i kształtach okien.

 
Matowa srebrna powłoka RotoSil nie tylko nadaje elegacki wygląd: zapewnia okuciom zwiększoną ochronę przed korozją, wielokrotnie przewyższa wymogi najostrzejszych norm.


 

Zastosowane w oknach: Awangarda Nev Evo, Awangarda 3D, Awangarda SL 76, Komfort 73 Brugmann, Passivline

powrót


Siegiennia Favorit

Okucie FAVORIT dla wszystkich typów profili zarówno drewnianych, drewniano-aluminiowych, PVC oraz aluminiowych z rowkiem okuciowym, wyróżnia się swoją modułową budową i wewnętrzną spójnością systemu. Uszlachetniona powłoka, zmniejszone wymagania jeżeli chodzi o ilość miejsca i elegancki kształt czynią FAVORIT idealnym okuciem dla tych, którzy cenią sobie atrakcyjny wygląd i wysoką jakość rozwiązań. Spójne z przylgą, górne i dolne zawiasy ramy, wtapiają się harmonijnie w ramę okna. Na atrakcyjny wygląd okien wpływa również możliwość wykorzystania większych szyb. Ponadto, stronę zawiasową można zaprojektować indywidualnie z wykorzystaniem szerokiej gamy osłonek, przez co możemy dodać pożądany akcent kolorystyczny do wystroju wnętrza.


Zastosowane w oknach: Top Elegant, Top Elegant XXL

powrót


Funkcjonalność okuć


Roto NT Designo okucie ukryte

Roto NT Designo wyznacza nowe standardy: niewidoczne z zewnątrz zawiasy, żadnych osłonek, które mogłyby ulec zniszczeniu, nic nie zakłóca wyglądu okien. Roto skonstruowało ukryte pod przylgą okucie o eleganckiej srebrno-matowej powłoce zupełnie od nowa. Do okien z drewna i z PVC, otwierając całkiem nowe możliwości wystroju wnętrz.Okno można otworzyć do maksymalnej szerokości 100°. Roto NT Designo umożliwia pełne rozmachu otwarcie skrzydła, dzięki czemu nic nie zasłania użytkownikom widoku za oknem, wszystkie elementy okucia ukryte są pod przylgą skrzydła i tym samym niewidoczne na oknie. Okucie Roto NT Designo w wersji stndardowej może być stosowane do skrzydeł o masie do 130 kg. W skład Roto NT Designo wchodzą małe, kompaktowe elementy strony zawiasowej. Dzięki temu na oknie pozostaje wystarczająco dużo miejsca na dodatkowe zabezpieczenie - do klasy WK 2 włącznie. Zabezpieczenie antywyważeniowe jest zintegrowane fabrycznie w konstrukcji zawiasu dolnego.


powrót


Zabezpieczenia antywyważeniowe

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo włamywaczowi sforsować okna, w których są zwykłe okucia - czyli takie, które nie są wyposażone w zabezpieczenia antywyważeniowe. Często wystarczy, że mocno naprze on ramieniem na skrzydło, aby zostało wypchnięte z zawiasów czy rozwarte w przypadku tzw. ruchomego słupka środkowego. Wszystko odbywa się szybko, bez użycia narzędzi, hałasu (jaki by powstał przy wybijaniu szyby), a więc i przy minimalnym ryzyku wykrycia.
Ponieważ zdecydowanej większości włamań dokonują pospolici, przypadkowi przestępcy, którzy nie mają ani wiedzy o pokonywaniu zabezpieczeń, ani specjalistycznych narzędzi, już podstawowy zestaw utrudniający wyważenie okien zwykle zniechęca ich do dalszego działania albo wydłuża czas potrzebny na dokonanie włamania (co z kolei daje nam większą szansę na przyłapanie złodzieja). Niekiedy taki zestaw jest montowany w standardowej wersji okien, jeśli jednak zabezpieczeń nie ma, warto w nie okna wyposażyć.


Okucia antywyważeniowe (antywłamaniowe) różnią się od zwykłych, dlatego prawie zawsze zamawia się je od razu przy zakupie okien. Niektóre ich elementy można jednak dokupić i zamontować później, rozszerzając możliwość zabezpieczenia i ochrony.

Zabezpieczenia antywyważeniowe. Przede wszystkim są to specjalne, bardzo trwałe elementy ryglujące: np. trzpienie bądź tzw.rolki grzybkowe - które mocno trzymają skrzydło w antywłamaniowych zaczepach ościeżnicy. Mają one cylindryczny kształt, co gwarantuje, że nie wysuną się z zaczepów podczas próby włamania, ani wtedy, gdy skrzydło jest zamknięte, ani gdy jest uchylone. W letnie noce można więc będzie bezpiecznie spać przy rozszczelnionym lub uchylonym oknie.

powrót


Stopniowany uchył MSL


umożliwia regulowanie intensywności wietrzenia - zamiast 1 pozycji uzyskujemy 5 lub 7 położeń uchylonego skrzydła. Zabezpiecza uchylone skrzydło przed zatrzaśnięciem


 
powrót


Blokada obrotu klamki


wymusza prawidłową obsługę okna, tzn. uniemożliwia próbę uchylenia skrzydła, gdy okno jest otwarte, dzięki czemu zabezpiecza skrzydło okienne przed „wypadnięciem” z zawiasu górnego oraz przed ewentualnym uszkodzeniem okuć. Blokada zintegrowana jest z podnośniekiem, który zapewnia płynne przechodzenie skrzydła z położenia otwartego do zamkniętego, zapobiegając tarciu skrzydła o ościeżnicę, zwłaszcza w przypadku okien o dużych wymiarach.
 


powrót


Mikrowentylacja (rozszczelnienie)

jest w standardzie w każdym skrzydle rozwierno-uchylnym. Po przekręceniu klamki od pozycji poziomej w górę o 45 stopni powstaje pomiędzy ramą a skrzydłem szczelina o szerokości 3m
m, która zapewnia dopływ świeżego powietrza. Okna z mikrowentylacją są szczególnie przydatne w pomieszczeniach gdzie tworzy się dużo wilgoci. 

 


Zatrzask balkonowy


przytrzymuje otwarte skrzydło balkonowe w ościeżnicy. Wychodząc na balkon zatrzaskujemy drzwi, pociągając za uchwyt zamocowany po zewnętrznej stronie skrzydła. Dzięki temu nie powstaje przeciąg i otwarte drzwi nie uderzają w ościeżnicę. Drzwi otwierają się ponownie przy lekkim nacisku z zewnątrz.

Hamulec rozwarcia sterowany klamką


Rozwiązanie, które przeszło właśnie techniczny face lifting, znane jest użytkownikom okien od dłuższego czasu. Służy do blokowania skrzydeł rozwiernych i rozwierno-uchylnych w pozycji otwarcia, a także może być stosowane do okien otwieranych klapowo na zewnątrz po obydwu stronach skrzydła. Hamulec blokuje skrzydło pod dowolnym kątem otwarcia powyżej ok. 10° aż do pozycji skrajnej. Pełne przekręcenie klamki z położenia środkowego do dołu lub do góry powoduje zablokowanie skrzydła, w skrzydłach rozwierno-uchylnych – klamkę zawsze należy przekręcić do pozycji zamknięcia.
No i pamiętajmy: blokowanie skrzydła doniczką jest szczególnie niebezpieczne dla przechodzących pod naszymi oknami, nie mówiąc o tym, że szkoda, by nasza ulubiona roślina musiała tracić parę liści przy mocniejszym powiewie wiatru...

           


Samozamykacze do drzwiSamozamykacze do drzwi hydrauliczne, uniwersalne, przeznaczone do drzwi, maksymalny kąt rozwarcia 180°
Regulacje: prędkości zamykania (dławikowa)
Kolory: srebrny, biały, brązowyElektroniczny system EVS

EVS w pełni automatycznie otwiera i zamyka okna. By dotlenić mieszkanie kilka razy na dzień otwieramy i zamykamy okno. Zimą każda minuta otwarcia dłużej niż potrzeba to dodatkowe koszty ogrzewania. Dlatego Roto EVS, elektroniczny system wentylacyjno-ryglujący, wyręczy Was w tej funkcji całkowicie automatycznie. Jest niezwykle czuły i precyzyjny: uchyla skrzydło pod różnym kątem w zależności od zaprogramowanych parametrów. A co najważniejsze podczas zamykania okna dochodzi do całkowitego zaryglowania obwodu okucia. Roto EVS zamontować można bez problemu na każdym oknie rozwierno-uchylnym i podłączyć do systemu inteligentnego domu. Sterowany może być on manualnie z klawiatury lub automatycznie przez czujniki siły wiatru, temperatury, natężenia światła i zanieczyszczenia powietrza, jak również przez zegar sterujący albo po prostu z kanapy na pilota.
Po prostu nie widać: EVS Ukryty w ościeżnicy okna elektroniczny system wentylacyjno-ryglujący: oto jak dobrze wyglądać może automatyczne sterowanie wentylacją pomieszczeń, połączone z oszczędnością kosztów ogrzewania. EVS, włączony w obwód okucia, zupełnie nie zakłóca estetyki okna.
 

Okucia uchylno - przesuwne Roto Patio 150


Przeznaczone są do okien i drzwi z drewna i PCV.
Nawet przy wąskich profilach drzwiowych możliwe jest zastosowanie ROTO PATIO 150, przy czym również duże drzwi uchylno-przesuwne przesuwają się bardzo lekko i łatwo, a wszystkie funkcje okucia są sterowane klamka.. Możliwe do zamówienia w wielu wariantach. Okucia ROTO PATIO 150 są przeznaczone do skrzydeł przesuwnych o ciężarze do 150 kg, szerokości do 1850 mm i wysokości do 2400 mm.